Život v obci

Kluby, združenia a spolky

Kultúrno-spoločenský život je v obci zabezpečovaný nielen prostredníctvom obecného úradu, ale tiež v rámci záujmových združení občanov. V obci je riadne zaregistrovaný a aktívny šachový klub a Klub zberateľov historických vozidiel Kosihovce.

Združené spoločenské aktivity

Kultúrno-spoločenské aktivity uskutočňované v  obci pre obyvateľov i pre návštevníkov udáva nasledujúci prehľad:

  • Máj – Deň matiek
  • Jún –  Deň detí
  • Jún –  Enduro
  • Jún –  Zraz veteránov
  • Júl –  Kosihovské slávnosti pod Kamenným vrchom ( Deň obce )
  • November – Úcta k starším
  • December – Vianočné stretnutie so sv. Mikulášom

Kultúrno-spoločenský život obce 

Ľudový odev, ľudové remeslá, ľudové tradície a zvyky

Tradičný odev alebo kroj počas dejín obce prekonal niekoľko zmien. Nám sa zachovali len z konca 19. storočia. Ženský odev tvorilo niekoľko častí. Na telo sa obliekala plátená košeľa so širokými rukávmi. Tá, ktorú nosili vo sviatočné dni bola zdobená výšivkou v oblasti krku a tiež aj rukávov. Na túto košeľu sa obliekal pruslik, ktorý bol zdobený výšivkami. Na vrch sa obliekala ešte aj vesta.  Pod vrchnou sukňou sa obyčajne nosili ešte tri ale niekedy až päť spodných sukní. Na vrchnej sukni sa nosila ešte zástera. V zime bol odev doplnený o kožúšok. V prípade dievčat sa do vlasov vplietali pestré stužky. U vydatých žien sa menil aj spôsob úpravy hlavy. Ženám sa na hlavu pripínala tzv. villuška (párta), ktorá bola bohato zdobená koralkami ale aj výšivkou. Vlasy  boli prikryté ručníkom.

Mužský odev pozostával z košele so širokými rukávmi a vesty. Nosili sa široké, nariasené plátené gate. Okolo pása mali opásané zástery. Pekný kroj nebolo jednoduché ušiť. V obci sa šitiu krojov venovali napríklad Margita Fonodová, Ádam Helena, Margita Štrihova.

Ku každodennému životu ľudí patria aj rôzne tradície. V obci sa žiaľ v súčasnosti už nedodržiavajú.  Najviac tradícií sa spájalo so svadbami. Medzi tie, ktorých prvky nachádzame aj v súčasnosti patril nasledovný: keď zoberú nevestu do ženíchovho domu nesmie doň vkročiť dovtedy, kým jej nedajú lyžičku medu, aby bol ich nastávajúci život taký sladký ako med.  Pekným zvykom bolo v minulosti, že hostí na svadbu pozývali družbovia, ktorí mali palicu zdobenú stužkami a pri klobúku mali pierko. Fašiangy boli aj v Kosihovciach spojené s organizáciou rôznych tanečných zábav. Najväčšia veselica sa konala v posledné dva dni pred začiatkom pôstneho obdobia. V pondelok dievčatá varili rôzne jedlá na zábavu a večer sa začala tanečná zábava, ktorá trvala do polnoci v utorok. Dievčatá tancovali zvyčajne bosé a to preto, aby si nezodrali topánky.

Na Turice sa podobne ako aj v iných oblastiach  Slovenska stavali máje. Máje boli ozdobené pestrými stužkami, kvetmi a niekedy na májoch nechýbala ani fľaša s pálenkou. Mládencov  pri každom dome aj pohostili. Táto tradícia sa zachovala pomerne dlho zhruba do 60. rokov 20. storočia. 

                                                                                                        Ľudový odev (Zdroj obec)

Preklad